پلی استر
پلی‌استر (Polyester) نوعی از پلیمرها می‌باشند که معمولاً در ساختار الیاف مصنوعی به کار می رود.تولید انبوه این الیاف از سال ۱۹۴۵ آغاز شده است و متاسفانه امروزه بیشترین سهم تولید را در بین الیاف به خود اختصاص داده است.به زبان ساده، پلی‌استر اساسا نوعی پلاستیک است.
و همانطور که می دانیم پلاستیک به محیط زیست و درصورت استفاده په در موارد مصرفی به بدن انسان آسیب می رساند.

برخی از تفاوتهای مهم پلی استر نسبت به پنبه:
1. قابلیت تنفس: یکی ازمهمترین ویژگی های پارچه یا الیاف طبیعی، امکان جا به جای رطوبت و گرما در آن است. این مشکل در مورد پارچه‌های مصنوعی، همان عدم بهره‌مندی از قابلیت تنفس است که موجب عدم جذب دما و رطوبت در این الیاف می شود که این امر ناراحت کننده میباشند.

2. الیاف مصنوعی و پلی استر ممکن است آلرژی زا باشد: همانطور که گفتیم این پارچه از ترکیبات شیمیایی ساخته شده و ممکن است برای پوست ایجاد حساسیت کند، لذا بهتر است از قسمت هایی از لباس و یا کالا که تماس مستقیم با بدن دارد، مانند آستر، استفاده نشود.

3. اشتعال زایی بالا: الیاف مصنوعی به خاطر این معایب باید از حرارت به دور باشند.

4. الکتریسته ساکن: این مشکل در الیاف پلی استر که برای کالای خواب استفاده می شود نمود بیشتری دارد و بدن فرد را دچار استرس و بی خواب می کند.

5. محیط زیست : الیاف پلی استر با توجه به اینکه این الیاف از مواد مصنوعی بدست می آیند و قابلیت بازگشت پذیری در محیط زیست را ندارند، استفاده از انها توصیه نمی شود.

این معایب در مواقع ما را به سمت الیاف طبیعی سوق می دهد و اهمیت الیاف طبیعی را برجسته تر می کند.

و لیوایرن با استفاده از پنبه ارزش بدن خود و هموطنانش را نشان میدهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه